Classification according to the nice classification (طبقه بندی براساس طبقه بندی نیس)

این موافقت نامه در سال ۱۹۵۷ میلادی به تصویب رسیده است. موضوع این موافقت نامه طبقه بندی کالاها و خدمات به منظور ثبت علائم تجارتی و خدماتی است. ادارات ثبت علائم تجارتی کلی کشورهای متعاهد باید برای هر ثبت جداگانه، نشانه طبقات را درج نمایند.
این طبقه بندی متشکل است از فهرست طبقات که عبارت است از ۳۴ طبقه برای کالاها، ۱۱ طبقه برای خدمات و فهرست الباقی کالاها و خدمات. هرست اخیر الذکر حاوی ۱۱۰۰۰ مورد است. هر دو فهرست، هرچند سال یکبار، توسط کمیته تخصصی که همه کشورهای متعاهد در آن نماینده ای دارند اصلاح و تکمیل می شود. هشتمین نسخه طبقه بندی از اول ژانویه ۲۰۰۱ مورد اجرا در آمده است.
با وجود این که ۶۷ کشور در موافقت نامه نیس عضویت دارند، ادارات ثبت علائم بیش از ۱۳۰ کشور، دبیرخانه سازمان جهانی مالکیت معنوی، اداره ثبت علائم تجاری و بنلوکس، سازمان مالکیت معنوی آفریقا (OAPI ) و اداره هماهنگ سازی بازار داخلی ( علائم تجارتی و طرح ها ) جامعه اروپائی عملاً از این طبقه بندی استفاده می کنند.
با توجه به این موافقت نامه، اتحادیه مربوط تشکیل شده و این اتحادیه یک مجمع دارد. هر کشور عضو اتحادیه که به عهدنامه استکهلم یا عهدنامه نیس که در ژنو تنظیم گردید، ملحق شده باشد عضو این مجمع محسوب می گردد. یک از مهمترین وظایف مجمع تهیه برنامه و بودجه دو ساله اتحادیه است.
این عهدنامه در تاریخ ۱۹۶۷ میلادی در استکهلام و در تاریخ ۱۹۷۷ میلادی در ژنو مورد بازبینی قرار گرفته است و در سال ۱۹۷۹ میلادی اصلاح شده است. عضویت در این عهدنامه برای کشورهای عضو کنوانسیون پاریس آزاد است. اسناد امضایی یا الحاق باید به مدیر کل سازمان جهانی مالکیت معنوی تحویل شود.
لازم به ذکر است که اگرچه جمهوری اسلامی ایران به عضویت این موافقت نامه در نیامده است ولی در اجرای بند (۳) ماده ۲۳ قانون ثبت علائم و اختراعات با پیشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و تصویب رئیس قوه قضائیه، اداره مالکیت صنعتی در طبقه بندی کالا و خدمات موافقت نامه نیس رامورد عمل قرار می دهد.
براساس این مصوبه که دقیقاً طبق موافقت نامه نیس تهیه و تدوین شده است، سر فصل های اصلی مربوط به طبقه بندی کالاها و خدمات عبارتند از :
طبقه ۱- مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع ، علوم، عکاسی و همچنین کشاورزی، باغبانی و جنگل بانی،
رزین های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک های پردازش نشده کودهای گیاهی، ترکیبات اطفاء حریق، مواد آبکاری و جوشکاری فلزات، مواد شیمیایی برای نگهداری مواد غذائی؛ مواد دباغی؛ چسب های صنعتی.
طبقه ۲- رنگ، روغن جلا، لاک، مواد ضد زنگ زدگی، و جلوگیری کننده از فاسد شدن چوب، مواد رنگی، مواد تثبیت رنگ، رزین یا صمغ های خام طبیعی، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان، چاپگرها و هنرمندان.
طبقه ۳- ترکیبات سفید کننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس، مواد مخصوص تمیز کردن، براق کردن، لکه گیری و سائیدن، صابون، عطریات، روغن های اسانس، مواد آرایشی، لوسیون های مو گرد و خمیردندان.
طبقه ۴- روغن ها و گریس های صنعتی، روان کننده ها، ترکیب گردگیری، مرطوب کردن و جذب رطوبت، انواع سوخت (شامل سوخت موتور) و مواد روشنائی، انواع شمع و فتیله و چراغ.
طبقه ۵- مواد داروئی و عطاری، مواد بهداشتی برای مصرف پزشکی، مواد رژیمی برای برای مصارف پزشکی، غذای کودکان، انواع گچ شکسته بندی، لوازم زخم بندی، مواد نابود کننده حشرات موذی، قارچ کش، مواد دفاع نباتات هرزه.
طبقه ۶- فلزات عادی و آلیاژهای آنها؛ مواد ساختمانی فلزی، ساختمان های فلزی قابل حمل ، مواد فلزی خطوط،راه آهن، کابل و سیم های غیر برقی از جنس فلزات عادی، آهن آلات ، اقلام کوچک فلزی، لوله و مجراهای فلزی، گاو صندوق، اجناس ساخته شده از فلزات عادی که درطبقات دیگر ذکر نشده اند، سنگ های معدنی، فلزات.
طبقه ۷- انواع ماشین و ماشین های افزار؛ انواع موتور ( به استثناء موتور وسائط نقلیه زمینی ) ؛ قفل و بست تو حلقه ها، قطعات ماشین ها و قطعات انتقال قوه ( به غیر از اتصالات و اجزاء انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی )، لوازم و ابزار کشاورزی، ( به استثناء ابزارهای دستی )، ماشین جوجه کشی.
طبقه ۸- انواع ابزار و لوازم دستی ( که با دست کار می کنند )، سرویس کارد و قاشق و چنگان، سلاح کمری، تیغ.
طبقه ۹- اسباب و آلات علمی، دریانوردی،نساجی، عکاسی، سینمائی، بصری، وزن کردن ، اندازه گیری، علامت دادن، کنترل و مراقبت (نظارت) نجات و آموزش، اسباب و لوازم هدایت، قطع و وصل، تبدیل، ذخیره سازی، تنظیم یا کنترل جریان برق، آلات و اسباب ضبط، انتقال یا تکثیر صورت یا تصویر، اسباب ذخیره اطلاعات مغناطیسی، دیسکهای قابل ضبط، ماشین های فروش خودکار و مکانیسم دستگاه هایی که با سکه کار می کنند، صندوق های ثبت مبلغ دریافتی، ماشین های حساب، تجهیزات داده پردازی و رایانه ای، دستگاته آتش نشانی.
طبقه ۱۰- آلات و ابزار جراحی، پزشکی، دندانسازی و بیطاری،اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد بخیه زنی.
طبقه ۱۱- دستگاه های روشنائئ، حرارتی، مولد بخار، طبخ، خنک کردن، تهویه، تأمین آب بهداشتی.
طبقه ۱۲- وسائط نقیله، دستگاه های حمل و نقل زمینی، دریایی یا هوایی.
طبقه ۱۳- اسلحه گرم، مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشک، خمپاره و غیره) مواد منفجره، مواد وسایل آتشبازی.
طبقه ۱۴- فلزات گرانبها و آلیاژهای آنها و کالاهایی که با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روکش شده اند و در سایر طبقات ذکر نشده اند، جواهرات، سنگ های گرانبها، اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی.
طبقه ۱۵- آلات موسیقی.
طبقه ۱۶- کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، مطالب چاپ شده، مواد صحافی، عکس، نوشت افزار، چسب برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم مو نقاشی، ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان ) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنای دستگاه ها )، مواد پلاستیکی برای دسته بندی ( که در سایر طبقات ذکر نشده اند)، حروف و کلیشه چاپ.
طبقه ۱۷- لاستیک کاتئوچو، صمغ، آزبست (پنبه نسوز)، میکا (سنگ طلق) و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولیدسایر کالاها، مواتد بسته بندی، درپوش گذاری، انسداد و عایق بندی؛ لوله های قابل ارتجاع غیرفلزی.
طبقه ۱۸- چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، پوست حیوانات، چمدان، کیسه و کیف های مسافرتی، چتر، چتر آفتابگیرو عصا، شلاق، یراق و زین و برگ.
طبقه ۱۹- مواد و مصالح ساختمانی (غیر فلزی)، لوله های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفلت، قیر و قطران، ساختمان های متحرک غیر فلزی، بناهای یاد بود غیر فلزی.
طبقه ۲۰- مبلمان و اثاثیه، آئینه، قاب عکس، کالاهای ساخته شده از چوب، صدف پنبه، نی، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، صدف مروارید، کف دریا و بدل کلیه این مواد ساخته شده از پلاستیک است که در سایر طبقات ذکر نشده اند.
طبقه ۲۱- ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه (که از فلزات قیمتی ساخته یا روکش نشده اند)، شانه و ابر و اسفنج، انواع برس و قلم مو (به استثنای قلم موهای نقاشی)، مواد ساخت برس، لوازم نظافت تو تمیزکاری، سیم ظرفشویی، شیشه کار شده یا نیمه کار شده ( به استثنای شیشه مورد استفاده در ساختمان ها ) شیشه آلات، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده اند.
طبقه ۲۲- طناب، ریسمان، تور، چادر، سایبان، برزنت (تارولین)، بادبان و شراع، کیسه و گونی که در طبقات دیگر ذکر نشده است، مواد لایی و لایه گذاری و پوشال ( به استثنای لاستیک و پلاستیک )، مواد خام لیفی برای نساجی.
طبقه ۲۳- انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی.
طبقه ۲۴- محصولات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، انواع روتختی و رومیزی.
طبقه ۲۵- انواع لباس و پوشاک، پاپوشش سر.
طبقه ۲۶- انواع تئری و قلابدوزی، روبان، بند، (نوار) حاشیه و قیطان، دکمه، قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته گرد ، گل های مصنوعی.
طبقه ۲۷- انواع فرش، قالیچه، حصیر و زیر انداز، لینولیوم و سایر کف پوش ها، آویزهای دواری (غیر پارچه ای).
طبقه ۲۸- انواع بازی و اساب بازی، لوازم ورزشی و ژیمناتستیک که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، درخت کریسمس.
طبقه ۲۹- گوشت، گوشت ماهی، گوشت طیور و شکار، عصاره گوشت، سبزیجات و میوه جات به صورت کنسرو، خشک شده و پخته شده، انواع ژله، مربا و کمپوت، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خوراکی.
طبقه ۳۰- قهوه، چای، کاکائو، شکر، برنج، نشاسته کاساریا مانوک (تاپیوکا)، نشاسته نخل خرما (ساگو) ، بدل قوه، آرد و فرآورده های تهیه شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرین جات، شیرینی یخی، عسل، ملاس یا شیره قند، مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان، نمک، خردل؛ سرکه، انوع سس (چاشنی) ادویه جات، یخ.
طبقه ۳۱- محصولات کشاورزی، باغداری و جنگل بانی و دانه هایی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذر، گیاهان و گل های طبیعی، غذای حیوانات، مالت (جو سبز خشک شده).
طبقه ۳۲- ماءالشعیر، آب های معدنی و گاز دار و سایر نوشیدنی های غیر الکلی، آب میوه و شربت های میوه ای، شربت و ترکیبات مخصوص ساخت.
طبقه ۳۳- ….
ظیقه ۳۴- تنباکو، لوازم تدخین، کبریت.
طبقه ۳۵- تبلیغات، مدیریت تجاری، امور اداری تجارت، کارهای دفتری و اداری.
طبقه ۳۶- بیمهف ،امور مالی، امور پولی، امور مربوط به معاملات املاک و مستغلات.
طبقه ۳۷- ساختمتان سازی، تعمیر و بازسازی، خدمات نصب.
طبقه ۳۸- مخابرات از راه دور.
طبقه ۳۹- حمل و نقل بسته بندی و نگهداری کالاها؛ تهیه مقدمات و تربیت دادن مسافرت ها.
طبقه ۴۰- بهسازی و عمل آوری مواد.
طبقه ۴۱- آموزش و پرورش، دوره های کارآموزی و تعلیمی، تفریح و سرگرمی، فعالیت های ورزشی و فرهنگی.
طبقه ۴۲- خدمات علمی و فن آوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه، خدمات تجزیه و تحلیل و تحقیقات صنعتی، طراحی و توسعه نرم افزار ون سخت افزارهای رایانه ای، خدمات حقوقی.
طبقه ۴۳- خدمات عرضه اغذیه و نوشابه، تأمین مسکن و محل اقامت موقت.
طبقه ۴۴- خدمات پزشکی، خدمات بیکاری، مرافبت های بهداشتی و زیبایی برای انسان ها یا حیوانات، خدمات کشاورزی، باغداری و جنگل داری.
طبقه ۴۵- خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می شوند، خدمات ایمنی برای محافظت از افراد، اموال و دارایی ها.

 

نوشته شده در